تبلیغات
‏موجودات فضایی‌ - تلسکوپ دوچشمی جهان شروع به کار کرد

‏همه چیز در مورد تحقیقات بر روی موجودات فضایی‌

‏عصر مدرن

جستجو

 

تلسکوپ دوچشمی جهان شروع به کار کرد

پنجشنبه 24 دی 1388   06:40 ب.ظ

تلسکوپ دوچشمی جهان شروع به کار کرد

اخترشناسان رصدخانه LBT موسوم به «تلسکوپ بزرگ دوچشمی» در آریزونا كه قوی ‌ترین تلسکوپ نوری جهان به شمار می رود، نخستین تصاویر برداشته شده با استفاده

از دو آینه هشت متری (قطر آینه) این تلسکوپ را منتشر کردند. LBT قوی ترین تلسکوپ نوری جهان با وضوح تصویر 10 برابر تلسكوپ فضایی هابل است.تصاویر تازه که با جزئیات زیادی همراه است یک کهکشان مارپیچی در فاصله 102 میلیون سال نوری را نشان می دهد.

"ال بی تی" پروژه ای است که بذر آن 20 سال قبل کاشته شد، اما نوید کاوش کیهان با جزئیات بیشتر و در اعماق ژرف تر نسبت به هر زمان در گذشته را به منجمان می دهد.

ریجارد گرین، مدیر ال بی تی، گفت: زمان و کاری که صرف این پروژه شده تا به این نقطه برسد عظیم است. مشاهده به کار افتادن تلسکوپ با هر دو آینه با احساسی عالی همراه است.
این تلسکوپ عظیم 120 میلیون دلاری، از دو آینه به طور متوالی برای به حداکثر رساندن نوری که جمع می‌کند استفاده می کند.

این دو آینه هر یک به قطر هشت متر و 40 سانتیمتر قدرتی معادل یک تلسکوپ 11 متر و 80 سانتیمتری و قدرت تفکیک پذیری تلسکوپی 22 متر و 80 سانتیمتری به "ال بی تی" می دهند.

قدرت تفکیک پذیری یا وضوع این تلسکوپ 10 برابر تلسکوپ فضایی هابل است که قطر آینه آن دو متر و 40 سانتیمتر است.

پیتر استریتمتر، استاد دانشگاه آریزونا گفت: «تصاویری که این تلسکوپ تهیه می کند از هر آنچه قبلا تهیه شده بهتر است.»

نخستین تصاویر شامل عکس های کهکشان ان جی سی 2770 است که در رنگ های کاذب گرفته شده تا مشخصه های مختلف کهشکان مانند گازهای تابناک آن را برجسته می کند.

به نوشته بی‌بی‌سی، این تصاویر روزهای 11 و 12 ژانویه برداشته شد اما تازه منتشر شده است.

"ال بی تی" بر کوه گراهام در جنوب آریزونا مستقر است. اولین رصد با این تلسکوپ 12 اکتبر 2005 انجام شد، زمانی که تنها با یکی از آینه هایش از یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی امرأة المسلسله (اندرومدا) عکس گرفت.
منبع: ایسنا


نوشته شده توسط : ‏عصر مدرن

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها